close
دانلود آهنگ جدید
معرفی چند کتاب پرفروش در موضوع دفاع مقدس
loading...

سرگرمی

کتاب خاک های نرم کوشک با توجه به عنایات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفظ فرهنگ دفاع مقدس و بیان خاطرات و اندیشه های شهدا و خصوصا به تاکید معظم له در مورد خواندن کتاب خاک های نرم کوشک ، بخش هنر مردان خدا مصمم است همگام با مردم شهید پرور دراستقبال از کاروان راهیان نور ،این کتاب زیبا را در معرض مطالعه ی عموم قرار دهد. باشد که با خواندن حتی روزی یک صفحه از این کتاب با اندیشه و منش شهدا آشنا شویم .گزیده‌ی سخنان رهبر معظم درباره ‌ی كتاب "خاک ‌های نرم كوشک"الان چند سالى است كه كتاب‌هایى…

نرم افزار کارت ملی هوشمند

کتاب خاک های نرم کوشک

با توجه به عنایات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفظ فرهنگ دفاع مقدس و بیان خاطرات و اندیشه های شهدا و خصوصا به تاکید معظم له در مورد خواندن کتاب خاک های نرم کوشک ، بخش هنر مردان خدا مصمم است همگام با مردم شهید پرور دراستقبال از کاروان راهیان نور ،این کتاب زیبا را در معرض مطالعه ی عموم قرار دهد. باشد که با خواندن حتی روزی یک صفحه از این کتاب با اندیشه و منش شهدا آشنا شویم .
گزیده‌ی سخنان رهبر معظم درباره ‌ی كتاب "خاک ‌های نرم كوشک"

الان چند سالى است كه كتاب‌هایى درباره‌ى سرداران و فرماندهان جنگ باب شده و مى‌نویسند و بنده هم مشترى این كتاب‌هایم و مى‌خوانم. با این‌كه بعضى از این ‌ها را من خودم از نزدیک مى ‌شناختم و آنچه را هم كه نوشته، روایت‌هاى صادقانه است- این هم حالا آدم مى‌تواند كم و بیش تشخیص دهد كه كدام مبالغه‌آمیز است و كدام صادقانه است- بسیار تكان‌دهنده است.
.... ادامه ملب

نا گفته هایی از زندگی شهید قرنی
دانلود کتاب خاکهای نرم کوشک
به علت درخواست ناشر لینک برداشته شد.
حجم 4 مگ

 

 

به مناسبت سالروز شهادت سپهبد قرنی ناگفته هایی از زندگی و شهادت اولین فرمانده ارتش جمهوری اسلامی كه اردیبهشت ماه سال 1358 به دست گروه تروریستی فرقان به شهادت رسید منتشر شد. كتاب « ناگفته هایی از زندگی سپهبد قرنی » پژوهشی است دقیقا در طول 90 سال از تاریخ معاصر- یعنی نزدیك به یك قرن - برای دستیابی به ابعاد شخصیت انسانی كه زندگی او پر از نشیب و فراز بوده است .


در این بررسی مشاهده می كنیم كه از سال 1337 تحولی به مفهوم واقعی كلمه در زندگی « محمد ولی قرنی » ایجاد شده است ، چرا كه از این سال است كه مبارزه ای پی گیر را با رژیم سلطه شاهنشاهی آغاز می كند .

محمد ولی قرنی متولد 1292 است و امسال نودمین سالگرد تولد او است و مشكل تحقیق پیرامون زندگی ایشان از اینجا شروع می شود كه اكثر همسن و سالهای او، دارفانی را وداع گفته اند ، اما حاصل این بررسی با تمام مشكلاتی كه در سر راه وجود داشته ، بیانگر این است كه قرنی درمبارزه خود ، شش سال زندان را در دو نوبت به جان خریده و از سال 1345 كه از زندان دوم آزاد شده است تا پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی ، حدود 12 سال تحت تعقیب و كنترل ساواك قرار داشته است ، تا اینكه با پیروزی انقلاب ، از سوی امام خمینی (ره) به عنوان یكی از اعضای شورای انقلاب انتخاب شده و در مهمترین و بحرانی ترین ایام یعنی تنها یك روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، در روز 23 بهمن 1357 ریاست ستاد كل ارتش جمهوری اسلامی به ایشان واگذار می شود .

كتاب« ناگفته هایی از زندگی سپهبد قرنی » كه برای بررسی مشی مبارزاتی آن شهید ، با مراجعه به مراكز معتبر اسناد و تحقیقات كشور تهیه و تدوین شده است ، دارای 10 فصل است كه عبارتند از :

1 – « زندگی خانوادگی ، مراحل تحصیلات غیر نظامی ، نظامی ، مراحل طی درجات ، تشویقات ، امتیازات و تنبیهات »

در اولین فصل كتاب خلاصه ای از زندگینامه شهید و گفتگویی با همسر وی و مهندس قرنی فرزند او، و سید كاظم نورهاشمی از دوستان نزدیك شهید آمده است .

2 – « شهید قرنی از دیدگاه نویسندگان تاریخ معاصر » این فصل پژوهشی است در كتابهایی كه مطالبی درباره سپهبد قرنی در آنها درج شده است كه متاسفانه اكثر نویسندگان حق مطلب را در مورد زندگی این شهید ادا نكرده اند . البته شاید هم تعمدی هم نداشته اند كه علت این مسئله را می توان دشواری مشی مبارزاتی او ذكر كرد . در این فصل ، گزیده ای از مطالب 12 كتاب كنار هم قرار گرفته اند كه با مقابله این مطالب مخاطب شناخت نسبی پیرامون زندگی مبارزاتی او پیدا می كند .

3 – فصل سوم كتاب با عنوان « بررسی اسناد و مدارك ساواك پیرامون زندگی سیاسی و مبارزات شهید قرنی » اشاره مبسوطی دارد به اسناد سازمان امنیت و اطلاعات كشور – ساواك - در 3 بخش : اتهامات – ارتباطات قرنی با سازمانها ، گروهها و افراد – كنترل و مراقبت قرنی و اعضای خانواده و دوستانش .

4 – فصل چهارم كتاب به « بررسی چگونگی ارتباط شهید قرنی با آیت الله العظمی سید محمد هادی میلانی » اشاره دارد كه گفتگویی نیز با دكتر عباس شیبانی پیرامون این ارتباط انجام شده است .

5 – فصل پنجم كتاب با عنوان « قرنی گروههای مسلح در كردستان را ماموران اجنبی می نامد » تحلیلی است از عملكرد گروههای مسلح ضد انقلاب در كردستان كه نقش بسیاری در ایجاد آشوب و بلوا و ریخته شدن خون مردم بیگناه داشته اند و قرنی از اولین روزهای فتنه انگیزی آنان ، آنها را ماموران اجنبی و وابستگان به دشمنان انقلاب نامید .

6 – در فصل ششم كتاب « مسئولیتهای سپهبد قرنی در نظام جمهوری اسلامی ایران » خصوصا عضویت او در شورای انقلاب و مسئولیت مهمش به عنوان ریاست ستاد كل ارتش جمهوری اسلامی و همچنین عملكرد و توطئه های گروهكهای سیاسی ضد انقلاب برای انحلال ارتش كه با مخالفت قاطع امام راحل روبه رو شد ، مورد بررسی قرار گرفته است .

7 – در فصل هفتم مصاحبه هایی با تعدادی از فرماندهان ارتش كه در دوران مسئولیت شهید قرنی به عنوان رئیس ستاد ارتش - مستقیم یا غیر مستقیم - با او مرتبط بوده اند ، انجام شده است .

8 – در فصل هشتم كتاب تحت عنوان « شهادت » ، چگونگی شهادت قرنی توسط گروه فرقان مورد بررسی قرار گرفته است كه معرفی جامعی ازتاریخچه و نحوه شكل گیری این گروهك نیز به چشم می خورد .

9 – فصل نهم را كه می توان خواندنی ترین فصل كتاب نامید ، اختصاص دارد به « یادداشتهای خصوصی شهید سپهبد قرنی » در زمینه های مذهبی – فرهنگی – علمی – اقتصادی و ... در پایان این فصل مطلبی تحت عنوان سخن آخر آمده است .

10 – آخرین فصل كتاب حاوی اسناد و مدارك سیاسی و مبارزاتی ، مدارك تحصیلی و سوابق نظامی و همین طور تصاویری از زندگی شهید قرنی می باشد .

« ناگفته هایی از زندگی سپهبد قرنی » به كوشش « سرهنگ احمد نوروزی فرسنگی » در 510 صفحه تهیه و تدوین شده است وبا توجه به اینكه اولین و جامعترین كتاب پیرامون زندگی و شهادت سپهبد قرنی می باشد كه در طول 25 سال پس از شهادت وی منتشر می شود ، از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد .

کتاب هاجر در انتظار

کتاب «این بی‌بی بزرگوار»، شامل خاطرات و زندگی‌نامه سردار شهید حاج عباس کریمی به روایت همسرش و به عنوان اولین اثر از مجموعه «هاجر در انتظار» در کمتر از 3 ماه پس از انتشار به چاپ هشتم رسیده است.

سعید عاکف، نویسنده و مسوول انتشارات ملک اعظم در گفت‌و گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: با وجود اظهارات برخی از کارشناسان حوزه دفاع مقدس مبنی بر اشباع بازار کتاب از انتشار زندگی نامه و خاطرات شهدا به روایت نزدیکان و خانواده آن‌ها، جلد نخست مجموعه «هاجر در انتظار» در فاصله 3 ماه به چاپ هشتم رسیده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در کتاب «این بی‌بی بزرگوار» خاطرات زهرا منصف، از زندگی مشترک با حاج عباس کریمی و در مناطق جنگی چون؛ اهواز، اندیمشک و دزفول تا زمان شهادت او روایت شده‌اند.

نویسنده کتاب «خاک‌های نرم کوشک» درباره سردار شهید عباس کریمی اظهار داشت: وی به همراه حاج احمد متوسلیان و محمد ابراهیم همت، از پایه‌گذاران لشکر 27 محمد رسول‌الله (ص) و فرمانده این لشکر بوده و در عملیات بدر با اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسیده است.

انتشارات ملک اعظم در مجموعه «هاجر در انتظار» زندگی و خاطرات شهدا را به روایت همسر هر یک از آن‌ها منتشر می‌کند.

از این مجموعه زندگی و خاطرات شهیدان علی تجلایی، علی خالو و ناصر صفرزاده در دست انتشارند.

نخستین کتاب مجموعه «هاجر در انتظار» با عنوان «این بی‌بی بزرگوار»، در قطع پالتویی و 64 صفحه، باشمارگان 2200 نسخه و بهای 9500 ریال، توسط انتشارات ملک اعظم به چاپ هشتم رسیده است.

بیوتن

کتاب بیوتن آخرین اثر رضا امیرخانی با شروعی خوب و قوی آغاز می شود. حضور ارمیا در فرودگاه جی اف کی و ممانعت از عبور وی از گیت ورودی و... این حس را در خواننده تقویت می کند که تا پایان داستان با مسائلی مواجه می شویم که دارای چند بعد و چند لایه هستند. ویژگی خاصی که در کتاب بیوتن دیده می شود اینست که ظاهر و باطن اتفاقات کمتر فدای یکدیگر شده اند و هر دو به عنوان یک اصل انکار ناپذیر به حساب می آیند. کتاب بیوتن را می توان به خوبی با کتاب من او مقایسه کرد. فضای حاکم بر داستان من او یک فضای کاملا سنتی است و بالعکس در بیوتن با فضایی کاملا مدرن و به قولی ۰ و یکی مواجه هستیم. نمونه بارز این وجه اشتراک را در تبدیل هفت کور به سیلورمن های پیشرفته شاهد هستیم. در این کتاب بارها شاهد این جمله هستیم که: امریکا کشور فرصت های طلایی است. کشوری که در حقیقت زبان تمام مردم را به یک زبان صفر و یکی تبدیل کرده است و در این جامعه، ارمیا به سان یک ویروس عمل می کند. البته ارمیا هر کسی نیست. کسی است که هر جوری که لباس بپوشد و هر جایی که راه برود عبدا.. بودنش معلوم است. همانطور که در ادامه می بینیم از این استفاده چند بعدی و لایه دار از کلمات مانند لغت عبدا.. در بالا که هم نوعی بنده خدا بودنش و هم اصطلاح کوچه بازاری این لغت را به ذهن نزدیک می کند به وفور دیده می شود که نیازی به اشاره به آن نیست. اینکه رضا امیرخانی دارای ضریب هوشی بالایی است نباید شک کرد!! اما شروع این کتاب و زنگ هشداری که در گیت ورودی روشن می شود ناخودآگاه مخاطب را یاد جمله مشهور همینگوی می اندازند که زنگ ها یا ناقوس ها برای که به صدا در می آیند؟ اما در ادامه شاهد هستیم که نویسنده ارمیا را یک شورشی معرفی می کند:( بدان که تو را امروز بر امت ها مبعوث کردیم تا از ریشه برکنی و منهدم سازی....

اما آیا واقعا ارمیا که انگاری نسبی نزدیک به افرادی مانند حاج کاظم در فیلم آژانس شیشه ای دارد واقعا به همان معنا شورشی است؟ در ادامه می بینیم که علت سفر به امریکا و توزیع کننده گوشت در دیار غربت شدن آن هم برای کسی که مهندس است و... نباید به خاطر عشقی باشد که اصلا در وجود و عدم وجود آن هزاران بحث است و اینکه آیا آرمیتا یک زن فوق العاده است که باعث تبعید ارمیا به امریکا شود. در داستان به وضوح مشاهده می شود که اینطورنیست و عشق آرمیتا صرفا یک بهانه جدی است و از همینجا می توان به نویسنده نقدهایی را وارد کرد. گاهی در طول این داستان می بینیم که ارمیا نسبت به برخی تجلی های مذموم فرهنگ غرب شخصیتی کم تاثیر و منفعل دارد و دیگر خبری از شورش های حاج کاظمی نیست. ارمیا یک بازمانده جنگ با روان پریشی های خاص این افراد است که از گاورمنت ها و پشت خطی ها و کسانی که خود را وارث جنگ می دانند و فضای موجود به شدت گریزان است. به خوبی مشاهده میشود که ارمیا بر عیه خودش شورش کرده است و به همین خاطر اگر در برابر رفتارها و نمودهای غربی و افرادی مثل خشی موضع منفعلانه ای دارد زیاد نمی توان به او خرده گرفت. مشخص است که ارمیا تنها راه مانده برای خویش را تبعید به سخت ترین جای دنیا می داند و زندگی در بطن کثافات. چه زمانی و چه مکانی و...

اشاره مستقیم به اینکه ارمیا می خواهد همانند امام حسین در نحری از خون و بالقطع الوتین و بی وتن و بیوطن بمیرد کمی غیر قابل تصور است. زیرا در این صورت فقط باید به یک روی سکه عاشورا نگریست و آن هم فقط صحنه هایی مربوط به کشته شدن امام حسن در دایره ای از زشتی ها و پلیدی هاست. مرگی که قرار نیست هیچ گونه پیامدی داشته باشد که اینهمه نیاز به تبعید و سخت گیری نیست!! ضمن آنکه باید اذعان داشت که ارمیا تا حدود زیادی دچار خود زنی است(حضور در دیسکو ریسکو یا بازی قمار در سفر به لاس وگاس) و این برای کسی که می خواهد از راه حسینی پیش برود صحیح نیست. در داستان مطرح است که ارمیا به این اعتقاد رسیده که ماهی باید قلاب را بخواهد تا صید اتفاق بیفتد و این تفکر قبل از دیدن آرمیتا و حضور در امریکا شکل گرفته است و اصولا حضور در امریکا به هیچ عنوان در ارمیا تغییری به وجود نمی آورد. و باز این سوال پیش می آید که چرا آرمیتا در این بازی درگیر است و چرا باید بی خبر فدای این راه نه چندان حسینی شود!!؟

در ادامه می بینیم که ارمیا واقعا شورشی است ولی نه مانند حاج کاظم. نه یک شورشی مخرب که قصد تغییر چیزی را داشته باشد. زیرا آنقدر قدرتمند نیست. و بارها می بینیم که جمله( باید با آرمیتا صحبت کنم) موید همین امر است. شاید پول ریختن در پارکومتر ها به نوعی اوج شورش ارمیایی است. یا اینکه به دنبال سوزی برود و یا حتی اینکه در دادگاه به سوالات پاسخگو نباشد.

اما این کتاب از جنبه ای دیگر نیز قابل اعتناست و آنکه هرگز در ادبیات ما اینقدر شگفت آور به موضوع تسلط و بت شدن پول بر جامعه انسان ها اشاره نشده است. شاید از این باب کمی یادآور نوشته های تولستوی( یک انسان چقدر زمین می خواهد باشد) و حتی نوشته های داستایوفسکی. اما بالاخره از این باب در ادبیات ما بی نظیر است. ضمن آنکه تسلط به زیان عربی و قرآن نیز باعث شده تا گروهی از لغات فرهنگ شرقی که ریشه های اعتقادی دارد در داستان دیده شود. اما نقد های کوچک دیگری هم وارد است: اینکه چرا باید کسی مانند حاج مهدی در داستان باشد و آیا حضور وی که کاملا بی اثر هم هست فقط برای پایان بندی کار نیست؟ یا حضور شخصیت هایی مانند سوزی که خوانش آنها در خود ارمیا به وضوح دیده می شود؟ اما با وجود تفاوت فاحش سنت و مدرنیته در دو کتاب من او و بیوتن چرا باید سهراب با درجات بالایی به درویش مصطفی شباهت داشته باشد و آیا نباید همانند تفاوت ایجاد شده بین هفت کور و سیلورمن در سهراب نیز تغییراتی شکل می گرفت؟

در نهایت باید اذعان داشت در طبقه بندی کار از آنجایی که مشهود است در نوشته فرم از محتوا پبروی می کند نمی توان فضای کلاسیک یا مدرن را به صورت قاطع به آن نسبت داد. اما هنوز جای این سوال باقیست که ارمیایی که این اندازه زلال و صاف است چگونه برای رسیدن به فهم(البلا للولا) آن هم کسی که صفین ها را رد کرده است حاضر است آرمیتا ها را قربانی راه خود نماید. مگر نه اینکه خود نویسنده بارها تاکید می کند که(بنده شناس دیگری است). راهی که هیچ ارزش ماندگاری از خود به جای نمی گذارد. راهی که اصلا کربلایی نیست.

اما در نهایت این موضوع که بعد از مدت ها شاهد یک نویسنده قدرتمند در فضای سست و ضعیف ادبیات داستانی خود هستیم که صاحب سبک نیز هست، نوید روزهای خوشی را به ما می دهد و از همین حالا منتظر نوشته بعدی امیرخانی خواهیم بود که گویا قرار است در لبنان نوشته شود. اشاره می کنم که این نظریات شخصی حقیر است و حال هر کس به نوبه و وسعت اندیشه خویش برداشتی خواهد داشت و معیار ، ذهن و عقل مخاطب است

خورشید شلمچه

«خورشید شلمچه» عنوان مجموعه خاطرات جمع آوری شده توسط سید علی بنی لوحی از فرمانده حسینی مسلک لشکر امام حسین (ع) است. از فرماندهان بزرگ هشت سال دفاع مقدس، که در این مجموعه خاطراتی از رفتار و مسلک او جمع آوری شده است.


در این مجموعه خاطرات به صورت پراکنده و فارغ از سیر زمانی به بیان خاطرات می پردازد ولی در انتهای آنها از حالات و فرامین او در لحظات قبل از وصال سخن می گوید. ساعات و روز هایی که در نظر اطرافیان وی به یاد ماندنی تر جلوه می کند زیرا هر چه به آن لحظه نزدیک تر می شدند بیشتر در دلها می نشستند. پس از آن بخشی با عنوان کلام نور، پیام آیت الله خامنه ای به مناسبت شهادت این سردار، گنجانده شده است. سپس کلام یاران او را در مورد او با نام جام لحظه ها دیده می شود و در انتها تعدادی از تصاویر ایشان را مشاهده می کنیمچهره این فرمانده توسط همرزمانش به گونه ای ترسیم شده است که یادآور انسانی است که بسیار پایدار و محکم و در عین حال نرم و محبوب است. آن چنان که گویی حساب و کتاب جداگانه ای با خدای خود دارد آنقدر که خستگی ها را از یاد می برد و برای هدفش خستگی نمی شناسد.

با هم خاطره کوتاهی با نام «فرمانده سپاه سوم» از این کتاب را مرور می کنیم:در عملیات والفجر یک، حسین فرمانده سپاه سوم بود و چند لشگر زیر نظر او وارد عملیات شد. صبح روز اول عملیات که وضع خط هنوز رو به راه نشده بود ایشان آمد و پس از کنترل خط، به طرف میدان مین رفت. شب قبل مسئول تخریب، برادر خلیلی، شهید شده بود.
حسین عادت نداشت عقب منطقه بماند. با بچه های گردان سلام و علیک کرد و از آنها هم جلوتر رفت. توی میدان مین تلفن صحرایی داشتیم. نیروهای تخریب و اطلاعات با نگرانی تلفن کردند که حسین آمده اینجا وآتش دشمن هم سنگین است.اما رسم و عادت حسین این بود که وضع خودی و دشمن را از نزدیک، با چشم خودش ببیند و تصمیم بگیرد. اتفاقاً همان جا هم مجروح شد.
بعد از عملیات والفجر یک تغییراتی در ساختار سپاه ایجاد شد و حسین دو مرتبه به لشگر باز گشت.(روایت عباس معینی، ص50)

خدا بود و دیگر هیچ

«خدا بود و دیگر هیچ نبود» عنوان کتابی است که به کوشش مهدی چمران تهیه شده است که مشتمل بر دستنگاشته ههایی است که در جمع آوری آنها زمان نگارش با تاریخ مشخص است.

این کتاب با مقدمه گردآورنده یعنی مهدی چمران آغاز می شود که در آن خلاصه ای از زندگانی شهید مصطفی چمران گنجانده شده است. در قسمت های بعد یادداشت های آمریکا، یعنی یادداشت هایی که در زمان تحصیل در آمریکا داشته است، دیده می شود. اولین نوشته این قسمت در اوایل تابستان 1959 نگاشته شده است که در آن تصمیم شهید بر پرهیز از گناه و تسلیم در برابر خدا مشاهده می شود. در قسمت های بعدی یادداشتهای لبنان درج شده است که بخش اعظم این کتاب را در بر دارد و در انتهای آنها یادداشتهای ایران گرد آمده است. در این قسمت تاریخ ها به صورت هجری شمسی است و تاریخ قسمت های گذشته همگی مطابق با تاریخ میلادی بوده است.

دو دست نوشته نیز به خط خود شهید در انتهای کتاب وجود دارد که اولین دست نوشته با عبارت "خدا بود و دیگر هیچ نبود" آغاز می شود و گردآورنده بر اساس این دست نوشته نام کتاب را انتخاب کرده است و پس از این دو دست نوشته عکس هایی از شهید چمران در حالات نماز، رزم، تحصیل و .. وجود دارد.

در تعدای از یادداشتهای لبنان احیاناً کلمات و لغات نامانوس عربی (نام مناطقی در لبنان و اصطلاحات عربی) وجود دارند که در پاورقی توضیح لازم ارائه شده است.

نوشته های آن شهید بزرگوار بسیار پر شور است و او گاه خداوند را و گاه امام حسین(ع) و ائمه اطهار را و گاه نفس خویش را مخاطب قرار می دهد که همگی حکایت از دل پر درد و روح مشتاق او دارد. در زیر قسمتی از نوشته او را که پس از شب قدر به قلم درآمده می خوانیم:

چه فرخنده شبی بود شب قدر من. شب معراج من به آسمان ها.

از طغیان عشق شنیده بودم و قدرت معجزه آسای عشق را می دانستم، اما چیزی که در آن شب مهم بود، این بود که وجود من، روح شده بود و روح من آتشفشان کرده بود. می خواست، همچون نور از زمین خاکی جدا شود و به کهکشان پرواز کند... آن گاه آتش عشق به کمک آمده بود و جسم خاکیم را سوزانده بود و از من فقط دود مانده بود و این دود همراه با روح من به آسمان ها اوج می گرفت...

شب قدر من، شبی که سلول های وجودم، در آتش عشق، تغییر ماهیت داده بود و من چیزی جز عشق گویا نبودم. دل من، کعبه عالم شده بود، می سوخت، نور می داد و وحی الهی بر آن نازل می شد و مقدس ترین پرستش گاه خدا شده بود. امواج خروشان عشق از آن سرچشمه می گرفت و به همه اطراف منتشر می شد. از برخورد احساسات رقیق و لطیف با کوه های غم و صحراهای تنهایی و آتش عشق، طوفان های سهمگین به وجود می آمد که همه وجود مرا تا صحرای عدم به دیار نیستی می کشانید و مرا از زندان هستی آزاد می کرد.

ای کاش می توانستم همه خاطرات الهام بخش این شب قدر را به یاد آورم. افسوس که شیرازه فکر و طغیان احساس و آتشفشان روح من، آن قدر سریع و سوزان پیش می رفت که هیچ چیز قادر به ضبط آن نبود....

نوری بود که در آن شب مقدس، بر قلبم تابید، بر زبانم جاری شد و به صوررت اشک، بر رخسارم چکید. من همه زندگی خود را به یک شب قدر نمی فروشم و به خاطر شب های قدر زنده ام. و تعالای شب قدر عبادت من و کمال من و هدف حیات من است.*

شهید مفقودالاثر،شاهرخ ضرغام

گوینده عراق هم می گفت ما شاهرخ، جلاد حکومت ایران را کشتیم! ...اثری از پیکر شاهرخ نیافتیم . او شهید شده بود. شهید گمنام. از خدا خواسته بود همه را پاک کند. همه گذشته اش را. می خواست چیزی از او نماند. نه اسم ،نه شهرت،نه قبر و مزار و نه هیچ چیز دیگر.
کتاب «شاهرخ حر انقلاب اسلامی» به تازگی توسط گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی در بهار 89 منتشر شده است. این کتاب با قلمی روان و ساده به بیان خاطرات مربوط به سردار شهید مفقود الاثر، شاهرخ ضرغام از شهدای فدائیان اسلام می پردازد. گردآورندگان در مقدمه این کتاب اشاره می نمایند؛ «قصد ما بر این بود که زندگی این ره یافته وصال و این سردار بی مزار و این پهلوان شجاع را که نزدیک به سه دهه از پروازش به آسمان می گذرد، بی کم و کاست بیان کنیم.»
 
 
 
شهید ضرغام در یکم دیماه سال27 دیده به جهان گشود و پس از سی و یک سال زندگی پر فراز و نشیب در روزهای اولیه جنگ،در جبهه دشتهای شمالی آبادان و در هفدهم آذر سال 59 به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
روایت زندگینامه شهید، از تحولی روحی و معنویِ شهید ضرغام در جریان حوادث قبل از انقلاب تا انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی حکایت می کند. تحولی که ریشه در مفاهیم و معارف عمیق اسلام دارد و بازگشت به خویشتن و توبه نصوح را برای هر انسانِ طالبِ حقیقت بازگو می کند. در این رابطه در مقدمه کتاب با اشاره به آیات آخر سوره فرقان آمده است: «شاهرخ را به راستی می توان مصداقی کامل برای این آیه قرآن(کسی که توبه کند و ایمان بیاورد و کار شایسته انجام دهد، اینها کسانی هستند که خدا بدیهایشان را به خوبی تبدیل می کند) معرفی کرد. چرا که او مدتی را در جهالت سپری کرد. اما خدا خواست که او برگردد. داستان زندگی او، ماجرای حُر در کربلا را تداعی می کند.»
 

خاک های نرم کوشک
من می ترسم این کتاب اصلا به دست شما نرسد. " مقام رهبری "
با توجه به عنایات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفظ فرهنگ دفاع مقدس و بیان خاطرات و اندیشه های شهدا و خصوصا به تاکید معظم له در مورد خواندن کتاب خاک های نرم کوشک ، بخش هنر مردان خدا مصمم است همگام با مردم شهید پرور دراستقبال از کاروان راهیان نور ،این کتاب زیبا را در معرض مطالعه ی عموم قرار دهد. باشد که با خواندن حتی روزی یک صفحه از این کتاب با اندیشه و منش شهدا آشنا شویم .
گزیده‌ی سخنان رهبر معظم درباره ‌ی كتاب "خاک ‌های نرم كوشک"

الان چند سالى است كه كتاب‌هایى درباره‌ى سرداران و فرماندهان جنگ باب شده و مى‌نویسند و بنده هم مشترى این كتاب‌هایم و مى‌خوانم. با این‌كه بعضى از این ‌ها را من خودم از نزدیک مى ‌شناختم و آنچه را هم كه نوشته، روایت‌هاى صادقانه است- این هم حالا آدم مى‌تواند كم و بیش تشخیص دهد كه كدام مبالغه‌آمیز است و كدام صادقانه است- بسیار تكان‌دهنده است.

الان چند سالى است كه كتاب‌هایى درباره‌ى سرداران و فرماندهان جنگ باب شده و مى‌نویسند و بنده هم مشترى این كتاب‌هایم و مى‌خوانم.

آدم مى ‌بیند این شخصیت ‌هاى برجسته، حتى در لباس یک كارگر به میدان جنگ آمده‌اند؛ این اوستا عبدالحسین بُرُنسى، یك جوان مشهدى بنّا كه قبل از انقلاب یک بنا بود و با بنده هم مرتبط بود، شرح حالش را نوشته‌اند و من توصیه مى‌كنم و واقعاً دوست مى‌دارم شماها بخوانید. من مى‌ترسم این كتاب ‌ها اصلاً دست شماها نرسد. اسم این كتاب "خاک ‌هاى نرم كوشک" است؛ قشنگ هم نوشته شده.

ایشان اول جنگ وارد میدان نبرد شده بود و بنده هم هیچ خبرى نداشتم. بعد از شهادتش، بعضى از دوستان ما كه به مجموعه‌هاى دانشگاهى و بسیج رفته بودند و با این جوان بى‌سواد- بى‌سواد به معناى مصطلح؛ البته سه، چهار سالى درس طلبگى خوانده بوده، مختصرى هم مقدمات و ابتدایى و این ‌ها را هم خوانده بوده- صحبت كرده بودند، مى‌گفتند آن‌چنان براى این‌ها صحبت مى‌كرده و حرف مى ‌زده كه دل ‌هاى همه ‌ى این‌ها را در مشت مى‌گرفته. به ‌‌خاطر همین كه گفتم؛ یک معرفت درونى را، یك ادراک را، یک احساس صادقانه را و یک فهم از عالم وجود را منعكس مى‌كرده؛ بعد هم بعد از شجاعت ‌هاى بسیار و حضور در میدان‌هاى دشوار، به شهادت مى‌رسد؛ كه حالا كارى به جزئیات آن ندارم. این زیبایی‌هایى كه آدم در زندگى یک چنین آدمى یا شهید همت و شهید خرازى مى‌ تواند پیدا كند و یا این ‌هایى كه حالا هستند، نظیرش را شما كجا مى‌توانید پیدا كنید؟ كجا مى‌شود پیدا كرد؟


در جمع فیلم‌سازان و كارگردانان سینما و تلویزیون

لازم به تذکر است که کتاب خاک های نرم کوشک از روز 23 اسفند 88 همزمان با سالروز شهادت این شهید بزرگوار و همراه با اعزام کاروان های راهیان نور ، روز های فرد بر روی صفحه هنر مردان خدا قابل مشاهده می باشد

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی